
Egy rendhagy iskolt szeretnk nknek bemutatni, amely 2001-ben kezdte meg mkdst, s azta vente 15-35 fiatalt segtett t az rettsgi embert prbl akadlyn.
Hogy mirt mertem rendhagynak nevezni az Erzsbetvrosi Reformpedaggiai Gimnziumot?
Azrt, mert idejekorn, msokat megelzve a tantestlet s az iskolavezets felismerte, csak a tanulk szemlyes kszsgeit s kpessgeit alapul vev, adottsgaikkal szmol, szinte szemlyre szabott oktats-nevels lehet korunkban igazn eredmnyes.
Ha szerte nznk lthatjuk: ersdnek a rendszervltst kveten a piacgazdasg jellemzi. Mindent, azaz egyre tbb mindent mr szinte csak gazdasgi szempontbl tlnk meg, forinttal mrnk. Httrbe szorul a kultra s a mveltsg, mindannyiunk ltal tapasztalt kvetkezmny, hogy pl. nagyrszt leszokik a trsadalom az olvassrl, rsrl. A gazdasg talakulsa, az j nemzetkzi munkamegoszts egyre nagyobb gazdasgi fggsget okoz, s versenyt eredmnyez. Br ez utbbi kedvez sajtossgo-kat is jelent, az eltr felttelekbl kvetkez indulsi htrnyokat, a „hendikeppet” nehz lekzdeni, egyre tbb a munkanlkli, a kibrndult, elfoglaltsg s cl nlkli ember. A szemlyes problmk s az j szemllet kvetkeztben erodldik a korbban szocializlt rtkrend s a csald. Utbbi korbbi hivatst egyre nehezebben tlti be, a fiatalsg krben nvekszik a bizonyos fokig htrnyos helyzet, srlt, devins (alkoholizl, drogoz s esetenknt bnz) magatarts s tanulsi nehzsgekkel kzd gyermekek szma, akik ignyelnk a megklnbztetett figyelmet, foglalkozst, trdst.
Ennek a felismersnek a jegyben szervezdtt meg 2001-ben az Erzsbetvrosi Reformpedaggiai Gimnzium, amely a 2004-es iskolaszakadst kvet stagnls utn 2006-tl mr tretlenl fejldik, s cljai szerint rszben reaglni kvn a trsadalom visszs fejldsi rendellenessgre gy, hogy kiemelten foglalkozik a ms kzssgekben valamirt nem eredmnyesen szerepl, rszkpessg-, ill. magatarts-zavaros, ill. sajtos nevelsi igny fiatalok oktatsval. Ugyanakkor partnere, a Talentum Mvszeti Iskolnak, s elvgzi az ott tncolni s zenlni tanul fiatalok kzoktatsi szolgltatst. Kpzeletbeli zszlnkra – s persze honlapunkra is – a kvetkez jellemzk kerltek felrsra:
- Ngy vfolyamos ltalnos gimnziumi kpzst kapsz, amely rettsgi vizsgval zrul
- Tnc, zene, sport stb. elfoglaltsgod esetn (az osztlyltszmok fggvnyben) vlaszthatsz, hogy dleltt vagy dlutn szeretnl iskolba jrni.
- Angolul s nmetl tanulhatsz!
- A 9. vfolyam I. flvben tanulsi trningben rszestnk, azaz megtantunk tanulni!
- Emelt raszm informatika oktatsban rszeslhetsz (minden vfolyamon heti kt ra)
- A 11. s 12. vfolyamon kiegszt mvszettrtneti kpzst kapsz!
- Minden nap flrs kiscsoportos foglalkozson vehetsz rszt, ahol behozhatod a lemaradsod
- Minden hten legalbb kt alkalommal tanulszobzhatsz, ahol nyugodt krlmnyek kztt kszlhetsz a szmonkrsekre (vfolyamtl fggetlenl)
- Ha tanulsi nehzsgekkel kzdesz, integrltan tanulhatsz – mikzben fejleszt pedaggus s gygypedaggus foglalkozik htrnyaid ledolgozsval
- 2010 sztl a 13. vfolyamon OKJ szakkpestst szerezhetsz
- Ha konfliktusod van iskoln bell, azt resztoratv (helyrellt) mdszer segtsgvel prbljuk rendezni a kizrlagos bntets helyett
- Ha lelki, magnleti problmid vannak, s egyedl nem boldogulsz velk, osztlyfnkd, patrnusod vagy az iskolapszicholgus segtsgvel kereshetsz rjuk megoldst
E megkzeltsek az oktatsban clul tzhet n.”hozzadott rtk” megvalstst clozzk, amely figyelembe kvnja venni, hogy a tanulk milyen szociokultrlis helyzetbl s adottsgokkal, lmnyekkel rkeztek hozznk.
Nem treksznk teht versenyezni elitiskolkkal, mert msok a cljaink s feladataink: a kicsit lemaradkat, a kzoktatsra kevesebb energit fordtani tudkat szeretnnk eredmnyesen felkszteni, hogy megfelelhessenek a kvetelmnyeknek.
Nlunk a viszonylag alacsonyabb osztlyltszm, a csoportbontsok nagyobb odafigye-lst, az egy gyermekre jut idtartam megnvekedst eredmnyeztk, (mg annak ellenre is, hogy egyes intzkedseivel 2007 sztl a kormnyzat bizonyos fokig gaz-dasgilag lehetetlenti ezt a fajta eredmnyt).
Termszetesen ezen felttelek s jellemzk egyrtelmv tettk, hogy gimnziumunk nem az elitkpz iskolk egy tagja. Miutn intzmnynkben egyrtelmen jelen van a szocilis rzkenysg, tanulink msfajta hozzadott rtket visznek magukkal, ha v-geznek.
Dleltti s dlutni oktatsban igazodunk a ketts lethivatst kitz sport-, tnc-, s zenei tanulmnyi elfoglaltsgokhoz.
Integrlt osztlyainkban egyttmkdik egymssal minden ncibl szrmaz fiatal legyen, akr fehrbr, vagy roma, netn klhoni, felvidki, vagy erdlyi magyar is.
Ez az odafigyels, ez a hozzadott rtk, amely az osztlyfnkk, a patrnusok felelssgteljes munkjban megnyilvnul. Az Osztlyfnkk mellett ugyanis a tanulk ltal vlasztott patrnus is kpviseli rdekeiket, s az intzmny ifjsgi felelse is gondoskodik rluk. Ez utbbi szakember intzmnynkben ez v sztl Czinege Valria, aki szemlyesen az Egyeslt llamokban tanulmnyozhatta az n.”restoratv”, azaz helyrellt pedaggiai mdszer gyakorlatt, amely megismerst a Mrei Ferenc Pedaggiai Tovbbkpz Intzetben a 2008-2009-es tanvben 3 tanrunk is akkreditlt kpzsek keretben megismerte. Az iskolai agresszi kezelst az utbbi hnapokban mr e mdszer segtsgvel igyeksznk kezelni. A kezdeti tapasztalatok vegyesek. A tanrok egy rsze idegenkedik, mert els benyomsokat tekintve a mdszer nem ltszik elg szigornak. Ugyanakkor az eddig bekapcsold, rdekelt szlket rmmel tlttte el, hogy nem bntetni akarjuk gyermekket s a csaldot, hanem segteni szeretnnk a vltozsban, vltoztatsban. Terveink kzt szerepel, hogy a mdszert szli rtekezleten is megismertessk a csaldok kpviselivel, formlva gyermeknevelsi szemlletket.
Az a tapasztalatunk, hogy nvekv az igny az akut helyzetek megoldsban jrtas szakemberre, facilittorra, meditorra. A 2009 szn eredmnyes TMOP 3.1.4-es plyzatunk keretben – lehetsg szerint - szeretnnk mind a pedaggusok, mind a tanulk krben szlesteni a meditori jrtassggal brkat.
Az iskola tanulinak ltszma 100 s 150 f kzt ingadozik, szeptember 15-n az iskola-kezdst kveten pp 144 f beiratkozott hallgatnk volt. Ez csekly ltszmnvekedst mutat az elmlt vekben, ugyanakkor a Talentum Mvszeti Iskola tanulinak szma s arnya csekly mrtkben cskkent az ERG SZKI tanuli kzt, melyet az albbi diagram is szemlltet.
Ltszm(a1) - Talentumosok(a2)
A roma tanulk ltszma kzelti a negyvenet, magatartsukkal nem okoznak tbb s ms gondokat, mint a tbbi hozznk jr tanul. Ltszmuk az elmlt 3 tanvben jelents vltozsokat nem mutat.
Jelenleg mintegy 30 f ignyli, s legalbb ennyi fiatalnl szksges is a fejlesztpedag-gus segtsge, aki a klnfle tanulsi htrnyokat igyekszik a tanulknl felszmolni, ismereteiket az tlaghoz kzeltve felzrkztatni. E feladatot intzmnynkben Szab-Turai gnes vgzi, aki Kztrsasgi sztndjas volt Egerben. Tervszer munkjt – amelyhez nagy segtsget jelentett a plyzat sorn beszerzett szmos fejleszt eszkz, jtk, knyv - utaz gygypedaggus segti s kontrolllja.
Ahogy az bra is mutatja emelked tendencit mutat a fejleszt pedaggus, gygypedaggus, esetenknt pszicholgus segtsgt ignyl ltszm(rszkpessg-zavarosok -adatsor2), s ezen bell az SNI-sek (Adatsor1)szma is.
Ugyanakkor nyugodt lelkiismerettel elmondhatjuk, hogy nem volt mg olyan fiatal, akit – ha volt egy kis motivcija – ne sikerlt volna eredmnyesen az rettsgi vizsgja. Egy-kt tanulnak sajnos nem volt…
Ugyanakkor ltjuk, hogy az id elre haladtval, s a trsadalmi problmk, feszltsgek nvekedsvel az eddigiek is lehet, hogy kevsnek bizonyulnak.
Oly nagy hinyokat tapasztalunk helyenknt a hozznk kerl 8 ltalnos iskolt vgzett fiatalok ismeretanyagban, tudsban, hogy idnknt veket kell vissza-nyl-nunk, hogy megfelel alapokat teremthessnk az rettsgihez szksges ismeretek szmra.
Reaglva az ltalnos iskolk munkjnak tapasztalt eredmnytelensgre gy dn-tttnk kommunikcis-tanulsi ismeretek tadsval segtjk az iskolakezdst. A hozznk jelentkezett mintegy 40 f 9. osztlyos tanul az els flvben kln tanuls-mdszertan rkon ismerkedik: hogyan kell, illetve lehet eredmnyesen, eredmnye-sebben tanulni.
Az ismeretek tadsnak hatkonyabb ttelt ksreljk meg segteni a „Szmts-technikval tmogatott oktats” bevezetend, ill. tovbbfejlesztend gyakorlatval is.
Tantestletnk tbb tanra mr most is projektorral kivettett munkalloms segtsg-vel illusztrlja mondanivaljt, teremt kpi vilgot is hangslyozott zeneteihez. Ezt ta-pasztaljuk angol, biolgia, trtnelem, mvszettrtnet rkon, ahol videk, digitlis tananyagok s az internet/sulinet segtsgt is felhasznlva hoznak ltre kollgink tbb-csatorns, azaz a hallst s ltst is hasznl ismerettadst.
Nagy elrelpst knyvelhetnk majd el e terleten, hiszen jonnan ltrehozott 2. szm informatikai szaktantermnk digitlis fizika-kmia teremknt szolgl majd alapveten.
Br tudom, hogy Etvs Gyngyi tanrn mr nem tartozik a tantestlet legfiatalabb korosztlyba, - inkbb „kzp fiatal” - s az j technikai-technolgiai ismeretek elsajttsa mr nagyobb energikat ignyel tle, mgis nagy rmmel tlttt el, hogy sikeresen teljestette els rit e teremben, ahol a ksrleteket digitlisan, minden veszly nlkl mutathatja be a tanulknak.
Ez j informcis- s kommunikcitechnikai kultra terjesztsben s hasznlatban nyjt majd segtsget a jvben a krnkben l Vrs Rbert, aki egybknt korbban iskolnk tanulja volt. Gimnzium utn szakkpzettsget szerezve, nemrg flllsban alkalmazott pedaggiai asszisztensknt, f feladata, hogy a tanroknak segtsgre legyen az intzmnybe kerlt technikai eszkzk helyes s eredmnyes mkdtetsben.
De az odaad kzremkdsvel indul ez v sztl a mindenki munkjt egyelre megktszerez, de remlhetleg tvlatikag megknnyt Digitlis Napl szoftver, a DINA, amellyel valamennyi adatunk rendszerbe kerl, s tantvnyaink elmenetelt szleik is otthonrl kvethetik, ellenrizhetik.
Ismt el kell mondanom: Ebben a tanvben taln sikerl egy jabb fzisba lpni az SZTO gyakorlatnak. Megksreljk az ismeretanyag visszaadst is gyakoroltatni a szmtgp segtsgvel – ezzel mlyteni szndkozzuk az elsajttott ismereteket s megltket, valamint alkalmazsi kszsgk elsajttst tesztek segtsgvel is ellen-rizhetjk.
Tantestletnk j Intzmnyi Minsgirnytsi Programot fogadott el, letbe lptettk j Eslyegyenlsgi Tervnket is, tbb tantestleti akkreditlt kpzsen vett rszt mr most mindenki, azaz a pedaggusok is kszlnek az j, nagyobb, aktulis feladatokra.
Ugyanakkor nhny ve megdbbentnk, amikor megismerkedtnk az intzmny 10. osztlyosainak kompetenciamrsi eredmnyeivel.
Gimnziumunk eredmnye a szakkzpiskolk tlaga alatt maradt s vek ta nem tudtunk onnan elkerlni. Amikor vizsgltuk s elemeztk az okokat a kvetkezkre jutottunk:
Egyrtelm a kvetkeztets: iskolnk tanuli az elvrhat, tanuli krdvekbl kvetkeztethet mrtkek helyett: alulteljestettek.
Termszetesen a ment tnyezket kerestk, mert tudtuk, hogy j magyar s matek-tanrok dolgoznak nlunk, igazn lelkiismeretesen, lelkket is kitve. gy hogy rajtuk nem mlik, nem mlhat az eredmnyessg.
Nos, milyen tnyezk vannak mg az oktatsban? Elssorban a gyerekek, a tanulk, illetve az „hinterlandjuk”, htorszguk, szocializcijuk.
Itt jtt az els igazn komoly tnyez: tanulink tbbsge, majd ¾-e a mi intzmnynk mellett egy msik iskolba is jr prhuzamosan. S aki a Talentum Mvszeti Iskolban tanul tncolni, vagy zenlni vgl OKJ kpestst szerezve, az a mvszetet inkbb tekinti mr most lethivatsnak, mint a szksges rossz s knyszeren velejr kzismereti trgyakat. Azaz a tanulk alulmotivltak a kzismereti trgyak tanulsban, mert elg, ill. elg sok nekik balettban, nptncban, akrobatikban nap, mint nap megfelelni, s utna vagy eltte mg 6 tanrn ltszlag odafigyelni, vagy rosszabb esetben 5 rnyi mozgst kveten, dlutn a padra borulva „lekkadni”. Hasonl a helyzet fiatal roma szrmazs hangszeres zent tanul dikjainkkal is.
k is csak tlavrozni szeretnnek a 4 ven s az rettsgin akr elgsges szinten, hiszen mr ez is elg az OKJ megszerzshez. Sajtos szemllet s hozz kapcsold alulmotivltsg.
Aztn jtt a kvetkez gondolat, hogy ltalban azokat a fiatalokat rattk/ratjk be a Talentum Mvszeti Iskolba, akik nem jeles, vagy kitn babrokra s nem a fels-oktatsban szerzett diplomkra plyznak, hanem ms terleteken, gy a mozgsban, a zenben tehetsgesek s a kzpiskolai rettsgit – amely ma mr szinte minden OKJ szakkpzettsg megszerzsnek felttele – akarjk csak megszerezni nem tl nagy erfesztssel, pp a kvetelmnyek minimumt teljestve.
Ezt mg megfejeli az a tnyez is, hogy intzmnynk nem tmaszt mg bizonyos szint tanulmnyi tlag kvetelmnyt sem az ide jelentkezk fel. Ezt nehezen is tudn rv-nyesteni a Talentumbl jelentkez fiatalok miatt, akiknek felvtelre egyttmkdsi szerzdsben vllalt ktelezettsget.
Egy budapesti intzmny, amely Budapest tlaghoz kpest is alulteljest. De hiszen ide nemcsak budapestiek jrnak. A tanuli sszettelben mintegy 50% a fvrosi, tovbbi 25% a pest-megyei, s a tbbiek is az orszg minden rszbl, kisebb-nagyobb telepl-seirl jnnek, de vannak kztk klhoniak is.
St a tanuli sszettelben jelents szerepet tltenek be az SNI-s, rszkpessg-, ill. ma-gatarts zavaros, fiatalok, akik a ltszm 1/6-t testestik meg.
Aztn felfedeztk, hogy egyrtelm sszefggs ltszik a tanulk szleinek vgzettsge s a tanulk tanulmnyi teljestmnye kzt is, de erre vonatkozan nem rendelkeznk pontos adatokkal, mert tanuli szerzdsnk, ill. tanuli krdvnk a korbbi vekben nem trt ki a szlk ilyen jellemzire. De a mostani 9.-es vfolyamunk tanuli krdvei-nek feldolgozsakor 5 halmozottan htrnyos helyzet fiatalra is bukkantunk, amely nagysgrend az vfolyam mintegy 10%-a.
Knytelenek voltunk teht megllaptani, hogy a kompetenciamrsben – sok mindent tehetnk mg ugyan – de valsznleg mg sok kudarclmnyt fogunk szerezni a ms iskolkkal val sszehasonltsban.
Aztn ahogy azonostottuk, melyik osztlyrl is van sz, rjttnk, hogy azok a fiatalok, akik teljestmnye igazn lehzta az osztlytlagot, mr nincsenek az rettsgire ksz-lk kzt. Vagy tlkorossguk miatt abba hagytk, vagy sikertelensgk okn lptek ms tra, de nincsenek a vrhatan egzment-szerz tanulink sorban. Mert br idnknt magunk is kicsit szgyelljk, hogy az rettsginl 20%-ot teljestve is t lehet csszni, gy ez informcit csak a IV. osztly msodik flvben osztjuk meg a nlunk tanulkkal.
Egyttmkd szakrtink, csak azt az utat lttk igazn clravezetnek, hogy a szak-tantrgyakat oktat pedaggusok – lehetsg szerint szinte minden trgyban – fkuszljanak oktatsuk sorn tanrnknt tananyagba integrltan nhny percet oly egyszer feladatok meg-oldsra, amelyek az alapvet kvetelmnyeket testestik meg a matematika s a szvegrts sorn.
A ms trgyak oktatsa kzben gyakoroltassanak olyan pldkon keresztl, amely a ms szaktrgy sajtja: „Mekkora volt, hny ft szmllt akkor a tmad fsereg?”
„Hny szzalkuk beszli az si baszk nyelvet?” „Hogyan arnylik a szigetek nagysg-rendje a kontinenshez?”stb.-stb.
Br eddig e clzatos rkszlst kiss kpmutatnak tartottuk, de ha ilyen mrcvel mrik intzmnynket, knytelenek vagyunk e clirnyos mdszereket is alkalmazni.
Szvegrts terletn mr tapasztaljuk is munknk nyomn az elrelpst. Az iskolaszk ltal jvhagyottan a tanknyvek kzt iskolnk tbb sajt jegyzete is szerepel. Ez vben elszr egy olyan tartalm munkafzet is, amely a szvegrtst kvnja eredmnyesen megoldott feladatain, gyakorlatain keresztl fejleszteni. A munkafzet alkot szerkesztje Ssdi Viktria, a magyar nyelv s irodalom tanra.
Kreatvitst mr j nhny alkalommal tapasztalhattuk. Az j intzmnyi minsgbiztostsi programbl kvetkez „hzi” kompetenciamrsnkkor a jelenlegi 10. osztlyosok mr lnyegesen magasabb rtkeket rtek el, mint a korbbi vek 10.-esei. gy remny van arra, hogy a hivatalos mjusi mrskor is bizonythatjk korbbi trsaiknl fejlettebb szvegrtsket – ha sikerl motivcis bzisukat ersteni.
gy vlem az elmlt vek tapasztalatai alapjn eredmnyesnek tekinthet az intzmny munkja, mert mg orszgosan 5 v alatt mintegy 100.000 fvel cskkent a beiskolzan-d iskolsok szma orszgszerte, addig mi megriztk ltszmunkat, st kiss fejleszteni is sikerlt azt, mikzben j piacok fel nyitottunk eredmnyesen.
Mindezek vgl egy viszonylag gazdasgosan mkd, egyelre letkpesnek ltsz intzmnyt mutatnak, amelynek sikeres tevkenysghez nagymrtkben hozzjrul a tantestlet valamennyi tagjnak ldozatos, hivatstudatos munkja, hiszen peda-ggusaink kt mszakban: dleltt-dlutn is teljestenek, tlagon fell vllalnak az oktats mellett nevelsi-szocializcis feladatokat is, mint
- az ERG nap, amely vltozatos, sokirny programjval szmos fiatalt lekttt,
- a mr harmadik ve megrendezsre kerl filmklub, az iskolajsg, a rend-szeres akadlyverseny aktulis feladatokkal,
- a Lpcshz Vizulis Brigd filmje, amely a tantestlet valamennyi tagja sze-replsvel tkrt tartott a tanulk el, azaz a szmos tanrn kvli foglalkozs, ese-mny, mely sznesti, lmnyszerbb teszi a kzssg lett.
Mindezekben len jr Sinka Magdolna igazgathelyettes s matematika tanr, aki pedaggiai vgzettsge rvn helyes utat tallt a fejlesztsre s j mdszereket az idnknt hatatlanul felmerl feszltsgek kezelsre. Nem maradnak el tle msok sem, mlt trsai: Arapovics Mikls trtnelem tanr – aki mzeumpedaggiai gyakorlatval jeleskedik, Ferenci Ildik angol tanr – kinek a vezetsvel iskolnk kis csapata kpviselte Magyarorszgot Palermban, az EU vlasztsok eltti szimulcis trningen, Mezei Pter informatika tanr s rendszergazda, kinek munkja nap, mint nap hibamentes mkdst biztostja informatikai eszkzeinknek, de az hatatlanul cserld tantestletben megjelen jak is: Kacsk Tams – rajz s vizulis kultra, Kirly Borbla – nmet, Egerszegi Orsolya – matematika, Szarka Lajos – biolgia-fldrajz, Horvthn Karsai Ildik – nek. De nem feledkezhetnk el kismaminkrl sem: Pat-Jnki Zsuzsrl, Nusser Katalinrl, s Vgvlgyi Bernadettrl, s kln rm, hogy vgre biztos, hozzrt kezekben tudhatjuk az iskolatitkrsgot, hisz Rncsik Kati kollgannk – ugyan cskkentett, 6 rs munkaidben, de kisgyermeke nevelse mellett - visszatrt kznk. (Mkdsnk 8 ve alatt 7 kisgyermek ltott napvilgot a tantestletben!)
Terveink kzt szerepel A TMOP 3.1.4-es eredmnyes plyzat sikeres lebonyoltsa az elkvetkez 1-1,5 vben.
Az eddig mr hagyomnyosnak mondhat Glyatbor most rendszerbe kerlhet, mint az j 9.-es vfolyam egyhetes projektje, kompetenciaalap taneszkzkkel tanulhatjk a matematikt s a magyart, informatikt a megclzott tanulcsoportok, egyre tbb pedaggusunk nvekv raszmban s arnyban alkalmazza, alkalmazhatja az IKT eszkzeit, magul is elismerten kszthetnek sajt taneszkzket az intzmny bels innovcijban, integrlt termszetismeret oktatst vezetnk be, amelyet helyenknt a projektmdszer alkalmazsval tmbstnk is, tanraink jabb tbb tucatnyi akkreditlt kpzsen vehetnek rszt s mg szmos tlet kezdemnyezs kerlhetne felsorolsra – amely a tervek kzt szerepel.
Taln ennyit vzlatosan rlunk.
Ha megengedik rtrnk kzvetlenl a KMOP 4.6.1-es plyzatnak fejlesztsi irnyaira s eredmnyeire, amelyekrl e honlapon kzvetlen informcikat is szerezhetnek. .
A Korszer Kpzsrt Alaptvny eredmnyesen szerepelt a MFT-KMOP-4.6.1/A-2 plyzaton s 12.35 mFt tmogatst nyert eszkzbeszerzsre. gy fenntartott intz-mnye, az Erzsbetvrosi Reformpedaggiai Gimnzium s SZKI j eszkzfejlesztsre fordthat forrsokhoz jutott. A plyzat nyomn
- rszben megjult az intzmny tantermeinek btorzata,
- digitlis fizika-kmia labor jtt ltre, a 2. szm informatika terem,
- az 1. szmitstechnikai labor gpeit a legkorszerbbekre cserltk, ill kiegsztettk, s szakkpzsre is alkalmass tettk,
- j tornaszobt avattunk,
- a fejleszt pedaggus s a rajz s vizulis kultra tanra eszkztra kibvlt s
- modern oktatstechnikval kerlt felszerelsre tbb terem.
A teljes keretsszeget azrt nem sikerlt elkltennk, mert a 2008 janurjban bekl-dtt plyzat cljai, beszerzsei kzl nhny mr megvalsult, mire 2009 szn rte-sltnk a sikerrl, s a j gazdlkods s az ajnlatok versenyeztetse folyomnyaknt olcsbban is tudtunk vsrolni helyenknt, mint ahogy terveztk. Btran mondhatjuk, hogy a plyzatot a szakmai cloknak megfelelen eredmnyesen megvalstottuk. Ezt dnt tbbsgben az indiktorok clirnyos vltozsa is szemllteti, altmasztja.
2009 november Hrs Istvn
|